rower miejski jaki
4 lutego, 2021 Autor Dok Wyłączono

Rowery miejskie – co je wyróżnia

Rowery miejskie to prostota i wygoda. Ich ojczyzną jest Holandia, kraj, w którym tych jednośladów jest więcej niż mieszkańców, stąd  często nazywane są „holendrami”. Jazda na nich jest wyjątkowa i nie można jej porównać do żadnego innego modelu. Co odróżnia je od popularnych rowerów użytkowanych na co dzień? Jakie posiadają cechy i zalety? Skąd bierze się ich coraz większa popularność?

Typowy rower miejski posiada koła 28-calowe, choć równie często można spotkać bicykle z kołami 26 27-calowymi. Charakterystyczną ich cechą jest geometria, dzięki której sylwetka osoby poruszającej się na nim jest wyprostowana. Wpływa na nią wysoko umieszczona kierownica o giętych i szerokich ramionach, pozwalająca na pewne trzymanie rąk.

Takie rozwiązanie ułatwia wykonywanie różnego rodzaju manewrów, jak również sprzyja zachowaniu stabilności.

Ważnym elementem roweru jest siodełko, stosunkowo szerokie i miękkie, często amortyzowane sprężynami, by zapewniało jak  największy komfort oraz wygodę użytkowania. W odróżnieniu od innych rowerów, w modelach mieskich sprawdzają się najlepiej gładkie opony, dostosowane do jazdy po asfalcie.

Model miejski wyposażony jest w stylowe oświetlenie oraz błotniki chroniące użytkownika przed jazdą po mokrej nawierzchni. Ważnym elementem jest też osłona łańcucha. Rower taki może być również wyposażony w różnego rodzaju bagażniki i kosze, w których można schować codzienne zakupy. Obowiązkowym dodatkiem jest dzwonek oraz nóżka ułatwiająca parkowanie, czasem występuje nawet lusterko wsteczne.

Tak jak rower crossowy lub górski, rowery miejskie posiadają dwa rodzaje ram, damską lub męską. Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem jest typ damski, w którym górna rura jest obniżona, ułatwiając tym samym wsiadanie na taki rower nie tylko kobietom – również mężczyźni coraz częściej wybierają ten model.

ROWERY1 FEWFCDS

Tradycyjny rower miejski nie posiada przerzutek, a także wyposażony jest w jeden tylny hamulec typu torpedo

W nowszych modelach, w zależności od producenta pojawiają się przerzutki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W Holandii, która jest największym producentem rowerów miejskich, bardzo popularne są przerzutki wewnętrzne, umieszczone w tylnej piaście. Zaletą tego typu rozwiązania jest uniezależnienie systemu od wpływu warunków atmosferycznych, dzięki czemu jest on odporny na korozję, nie wymaga również konserwacji. Kolejną z zalet roweru miejskiego jest jego wysoka funkcjonalność. Dzięki prostej budowie, bez niepotrzebnych akcesoriów np. do jazdy w terenie, jest on praktycznie bezawaryjny.

W rowerach typu holenderskiego najważniejszy jest komfort i przyjemność z jazdy. Mniej istotna jest prędkość, którą można uzyskać. Jest to bardzo wytrzymała konstrukcja, która będzie wiernie służyła przez wiele lat jako codzienne narzędzie pracy.

Rower miejski zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę środka komunikacji po zatłoczonych ulicach, gdyż jako jedyny pozwala bardzo szybko dotrzeć niemal w każde miejsce. W krajach europejskich, w Holandii czy w Niemczech, jazda na rowerach miejskich jest niezwykle popularna, stanowi doskonały sposób na sprawne poruszanie po zakorkowanych miastach. W Polsce dopiero od niedawna można zauważyć wzrost zainteresowania rowerem miejskim, który jednak bardzo szybko wpisuje się w uliczny krajobraz. Nikogo nie powinien już zdziwić widok mężczyzny ubranego w garnitur lub kobiety w szpilkach, którzy poruszają się takim rowerem po mieście.